Zioła

Zioła, wspaniałe rośliny lecznicze, które zapewniają zdrowie

Śliwa tarnina, tarnina (Prunus spinosa)


Owoc tarniny był chyba zbierany od zawsze. Nie tylko w starożytności stosowano je na nieżyt żołądka.
Owoce zbiera się dojrzałe, nawet przejrzałe., w smaku są cierpkie. Zawierają przede wszystkim garbniki, ale także cukry i witaminy (C, prowitamina A, z grupy B), kwasy organiczne. W owocach znaleźć można amigdalinę- glikozyd, który w nadmiarze może być trujący.
Owoce śliwy tarniny bogate są w sole mineralne- sporo jest wapnia, potasu i magnezu.
Owoce stosuje się w nieżytach żołądka także chorobach dróg moczowych, najczęściej dodaje się je do kompotów, syropów, win. Suszone owoce mogą być składnikiem herbaty.
Kwiaty tarniny również wykazują właściwości prozdrowotne. Znaleźć w nich można glikozydy flawonowe, garbniki, cukier a nawet śladowe ilości kwasu cyjanowodorowego! Napar z kwiatów działa rozwalniająco, ma właściwości przeciwzapalne, zalecany przy przeziębieniach.

Inna odmianą jest śliwa lubaszka- warto o niej wspomnieć, gdyż jej owoce są równie zdrowe. Z wyglądu podobna do tarniny, lecz mniej ocierniona. Owoce tej dzikiej śliwy zawierają kwasy owocowe takie jak cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i szczawiowy.Charakteryzują się wysoką zawartością potasu i fosforu, oprócz tego maja także magnez i wapń, nieco witaminy C, witaminy z grupy B, karoten oraz garbniki.
Owoce śliw są polecane w reumatyzmie ze względu na zawartość potasu ( więcej niż w gruszkach i jabłkach). Potas jest także korzystny przy depresjach, chorobach nerek.
 

Zioła

image

Zioła towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, służyły jako pokarm, oraz lek. Metodą doświadczenia i tradycji trwających przez setki lat, ludzie przekazywali sobie wiedzę o działaniu leczniczym ziół. Serwis do którego trafiliście, mamy nadzieję sprawi, że zioła odkryją przed Wami nieco tajemnic.