Zioła

Zioła, wspaniałe rośliny lecznicze, które zapewniają zdrowie

Suplementy diety - sprawdź opinie

Zasady zbioru roślin

Rośliny lecznicze są darem dla nas. Wiele z nich stosujemy już od pradawnych czasów, inne dopiero są odkrywane, dzięki współczesnym badaniom. Samodzielne zbieranie roślin jest jednak obarczone pewnym ryzykiem. Mając niewielką wiedzę na temat działania roślin i ich budowy, możemy nieświadomie zebrać rośliny trujące. Z tego powodu, lepiej jest dokonać zakupu w sklepie zielarskim czy aptece, niż samodzielnie zbierać rośliny, co do których nie jesteśmy pewni. Warto również podkreślić, że stosowanie niektórych roślin wymaga konsultacji lekarskiej, zwłaszcza, jeśli chorujemy.

Roślinny surowiec leczniczy zbiera się wówczas, gdy jest najbardziej zasobny w substancje czynne biologicznie., przy oczywistym poszanowaniu zasad ochrony przyrody.
Części nadziemne zbiera się zazwyczaj, gdy pogoda jest sucha. Nie należy zbierać roślin zanieczyszczonych, uszkodzonych np. przez owady czy choroby grzybowe.
Liście zbiera się przed kwitnieniem lub w trakcie kwitnienia- tak  by były soczyste.
Kwiaty zbierane są na początku kwitnienia- wówczas minimalizujemy ryzyko obsypywania się kwiatów, lepiej się także suszą. Zbiory obejmują pojedyncze kwiaty ale także całe kwiatostany (bez czarny, rumianek, arnika...)


Proces suszenia
Ma istotne znaczenie w zachowaniu substancji biologicznie czynnych. Najlepiej suszyć je zaraz po zbiorze. W komórkach roślinnych zawarte są enzymy, które w surowcu roślinnym już zerwanym często potęgują swoje działanie. Jest to związane z zwiększona wilgotnością i temperaturą. Aby zachować jak największą ilość substancji biologicznie czynnych, należy szybko wysuszyć surowiec roślinny. W temperaturze 40-60 stopni rozkładają się enzymy, co ważne, substancje biologicznie czynne nie ulegają rozkładowi w tej temperaturze. Szczególnie szybko powinno się suszyć rośliny zawierające glikozydy oraz alkaloidy. Te, które zawierają olejki lotne należy suszyć powoli, w niżej temperaturze ( 25-30 stopni)
Samo suszenie można wykonać poprzez suszenie naturalne- na słońcu, ale także termicznie-w suszarniach, stosujących regulowane termowentylatory.
W pełnym słońcu suszy się korę, nasiona, korzenie, niektóre owoce jagodowe. Ten proces może trwać kilka dni.
Części nadziemne suszy się w cieniu, dzięki temu, zachowujemy naturalne zabarwienie.

Przechowywanie
Dobrze wysuszone zioła łamią się, jagody i korzenie nie są miękkie w środku. Aby można było przyrządzić z ziół napar- rozdrabniamy je. Najlepszym miejscem przechowywania ziół są metalowe puszki- promienie słoneczne nie docierają do surowca, a tym samym nie ulegają zmianom substancje czynne zawarte w suszu. warto etykietować puszki, pisząc datę zbioru i oczywiście zawartość.
 

Zioła

image

Zioła towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, służyły jako pokarm, oraz lek. Metodą doświadczenia i tradycji trwających przez setki lat, ludzie przekazywali sobie wiedzę o działaniu leczniczym ziół. Serwis do którego trafiliście, mamy nadzieję sprawi, że zioła odkryją przed Wami nieco tajemnic.